Connect with us

Персоны

Одержимий технологіями: Степан Веселовський про інформаційне майбутнє, еміграцію та чиновників-хіпстерів

Опубликовано

,

Що вам спадає на думку, коли ви чуєте про Львів – чудові архітектурні пам’ятки, кава, привітні люди? Мабуть, саме такі асоціації виникають у кожного з нас. Однак, місто Лева може похизуватися не лише  своєрідною атмосферою та розвиненою туристичною складовою, а й створенням осередку для розвитку сучасних технологій. Таким осередком став Львівський IT Кластер, який згуртовує навколо себе найуспішніші міжнародні та українські технологічні компанії, що спільно з профільними університетами та міською владою розвивають IT галузь. Proman Ukraine вдалось поспілкуватись з CEO Кластера Степаном Веселовським, день якого розписаний буквально по хвилинах, і дізнатися про зміни у бізнес середовищі країни й про те, яке технологічне майбутнє на нас чекає. Виявилось, що Степан пересувається Львовом на самокаті, знає чиновників-хіпстерів й не розмежовує реальний та віртуальний світи. Читайте далі. Буде — цікаво.

 

— Степане, якось ви сказали, що однією ногою знаходитесь в IT, а іншою — у процесі розвитку міста Львова. Розумію, що ви працюєте у сфері інтелектуальної власності, обіймаючи посаду CEO Львівського IT Кластеру, та чим конкретно займаєтесь? Ким себе вважаєте – аналітиком, девелопером, підприємцем…?

— З одного боку, я працюю в IT індустрії, з іншого — Львівський IT-Кластер не є IT компанією. Це організація, створена для підтримки бізнесу у даній сфері. Тож, так чи інакше, я долучений до цієї індустрії. Кластер займається і будівельними проектами. Та чи можу я назвати себе девелопером? Напевно, що ні. Адже будівельна діяльність Кластеру орієнтована виключно на задоволення потреб галузі, не носить системний характер. Ми створюємо проекти з високою доданою вартістю та шукаємо шляхи і моделі їх реалізації. Дійсно, у своїй діяльності я балансую між розвитком Львова, підприємництвом та сферою інтелектуальної власності.

— Цифри, оприлюднені на сайті Львівського IT Кластера, вражають: один ІТ-спеціаліст у Львові створює 3,37 робочих місць в інших сферах, а загальна кількість зайнятих у Львові завдяки ІТ індустрії — майже 14% всього працюючого населення міста. Тобто завдяки ІТ-фіхівцям росте і економіка міста. Що було б з економікою Львова, якби не Кластер?

— Якщо уявити, що Львівської IT індустрії не стало, чи обставини склалися таким чином, що індустрія не може розвиватись, то від цього постраждала б велика кількість мешканців міста. Варто звернути увагу на те, що зазначені 14% працюючого населення Львова – це одноосібно люди. Але ж за ними стоять цілі сім’ї. Ситуація, за якої члени сім’ї втрачають роботу (як в IT індустрії, так і у сфері, створеній завдяки IT), могла б вилитись у велику соціальну кризу Львова. Та я переконаний, що змодельована ситуація – чисто гіпотетична, і в реалі вона неможлива. Адже тільки дурні стріляють собі в ногу, в нашому місті таких немає (Сміється, — прим. авт.).

До речі, саме ІT галузь є бюджетоутворюючою галуззю Львова. Крім того, ця галузь – експортоорієнтована й, відповідно, у меншій мірі залежить від внутрішніх чинників ризику. Все, що треба зробити місту – створити комфортні умови для того, аби люди, зайняті у цій індустрії, і підприємці, котрі створюють IT компанії, приїжджали до Львова та працювали на користь міста.

«Ми вирішили бути не пасивним спостерігачем змін, які відбуваються у інфраструктурі Львова, а очолити ці процеси».

— Якщо говорити про ресурси та інфраструктуру Львова, то на разі львівська IT індустрія в більшій мірі споживає чи створює їх?

— До 2015-2016 року Львівська IT індустрія більше споживала місцевих ресурсів, ніж створювала. Після зазначеного періоду ситуація змінилась: питання інфраструктурної складової стало одним з ключових для розвитку самої IT індустрії. Провівши певні дослідження, ми зрозуміли, що якщо не будемо працювати над розвитком інфраструктури міста, то не витримаємо ні внутрішньо української, ні європейської конкуренції. Тому ми вирішили бути не пасивним спостерігачем змін, які відбуваються у інфраструктурі Львова, а очолити ці процеси. Зрозумівши, що ринок нерухомості – нерозвинений, що немає підприємців, які не просто будують житло у стандартному його форматі, а вміють втілювати в життя цільові проекти, ми почали співпрацю з місцевою владою, домоглися, аби питання створення додаткових квадратних метрів для працівників галузі було включено до порядку денного сесії міської ради. Через проект Innovation District IT Park ми показали інвесторам, що Львів може стати тим ринком, на який вони давно чекали.

— Яка стратегія, на вашу думку, більш успішна для розвитку Львова і IT  галузі в цілому – залучення якомога більшої кількості міжнародних компаній до Кластера, чи розвиток і ріст українських компаній?

— Звичайно, ані місто, ані Кластер, ані будь-яка інша локація не може і не повинна бути закритою, унеможливлювати вхід на ринок іноземних компаній. Крім того, залучення міжнародних компаній приводить в місцеву IT індустрію відомі бренди галузі, є корисним для розвитку маркетингової складової. Однак, робити ставку виключно на залучення компаній з-за кордону – це програшний сценарій, адже в перспективі це вб’є місцевий український галузевий бізнес. Тож має бути дотриманий розумний баланс: дозовано запрошувати іноземні компанії й у той же час заохочувати українські компанії створювати інноваційний продукт.

«Зараз вхід на ринок міжнародних компаній не створює жодних проблем, не викликає страх у українських компаній, навпаки – стимулює їх рости й розвиватись»

До речі, у 2008-2010 роках вітчизняні компанії у страшних снах уявляли собі вхід на місцевий ринок міжнародних компаній, бо елементарно боялись не витримати конкуренцію. Чому? Бо ринок людського капіталу був погано розвинений, кількість зайнятих в індустрії людей складала приблизно 5-6 тисяч (наразі ця цифра досягає 20 тис.), не було великої кількості малого і середнього бізнесу. Тож, побоювання були цілком зрозумілими. Зараз же вхід на ринок міжнародних компаній не створює жодних проблем, не викликає страх у українських компаній, навпаки – стимулює їх рости й розвиватись.

«Львів є першопрохідцем розвитку галузі в країні, а люди, задіяні у цьому процесі, діяли активно, швидко та злагоджено. Завдяки цьому вдалось виграти конкуренцію всередині країни»

— Практика впровадження Кластерів в Україні не нова. Активними є Кластери у Харкові, Одесі, Миколаєві та інших українських містах. За рахунок чого Львівському IT Кластеру вдається утримувати лідируючі позиції на поприщі розвитку місцевих IT спільнот?

— Ключовим в досягненні й утриманні лідируючих позицій є прийняття Львовом вольового рішення розвивати IT галузь, робити це централізовано. Розроблена у 2008 році стратегія конкурентоспроможності викарбувалась у головах всіх людей, котрі живуть в місці. Ця стратегія стала своєрідним трактатом порозуміння між бізнесом, міськими чиновниками і представниками освітньої галузі. Усі дійшли згоди, що необхідно розвивати індустрію, бо від цього буде тільки виграш – як у короткостроковій, так і у довгостроковій перспективі. Розроблену ідею ніхто не ставить і – я впевнений — не поставить під сумнів.

Львів є першопрохідцем розвитку галузі в країні, а люди, задіяні у цьому процесі, діяли активно, швидко та злагоджено. Завдяки цьому вдалось виграти конкуренцію всередині країни.

«У Львові дуже рідко можна зустріти «класичного» чиновника. В місті працюють такі собі чиновники-хіпстери: вони відкриті до ідей, вони мислять прогресивно й здатні критично оцінювати ситуацію»

— Думаю, ви погодитесь, що чиновники та прогресивна молодь часто мислять різними категоріями. Як вдалось налагодити ефективну співпрацю і комунікацію між бізнесом та владою на користь міста?

За моїми спостереженнями, у Львові дуже рідко можна зустріти «класичного» чиновника. В місті працюють такі собі чиновники-хіпстери: вони відкриті до ідей, вони мислять прогресивно й здатні критично оцінювати ситуацію. Я бачу, що з’явився свого роду муніципальний патріотизм, що до влади прийшла велика кількість людей, які хочуть своїми діями позитивно впливати на процеси, змінювати країну на краще.

На шляху налагодження ефективної комунікації виникали певні нюанси хіба що з представниками сучасних українських державних університетів. Адже там здебільшого залишився старий стиль управління. Він більш академічний, а не менеджерський. Дуже багато консерватизму – в діях, думках, бажанні щось змінювати. Тим не менш нам удалось дійти спільного знаменника, адже усі ми, львів’яни, вважаємо себе людьми вільного міста і вільних ідей.

— Свого часу ви сказали, що найбільша цінність для ІТ індустрії – це висококваліфіковані спеціалісти. Яким є середній дохід одного IT працівника у Львові?

— Медіана доходу одного ІТ-спеціаліста $1740 доларів.

— Якого стилю керівництва притримуєтесь? Чи є у вас певні принципи менеджменту?

— Використання тих чи інших принципів і методів менеджменту залежить від команди, з якою я працюю. Якщо мова йде про досвідчену команду, то практикую повне делегування повноважень. Якщо ж це робота з новичками, що  не мають досвіду, використовую мікроменеджмент.

Загалом я прихильник співпраці на основі довіри. Звичайно, кожен випадок – індивідуальний, і рівень цієї довіри залежить від конкретного проекту, залученої команди, клієнта, бенефіціара.

Люблю працювати з мультитасковими особистостями. Мені важко мати справу з людьми, які притримуються у своїй роботі консервативного підходу концентрації уваги на одному завданні. У сучасному світі, де потоки інформації величезні, вміння переключатися з task на task – необхідне.

Читайте по темі:
Программист бросил работу и построил целую IT-компанию ради общения с дочкой, больной ДЦП

— За версією DOU (спільнота програмістів, — прим. авт.), Львівська IT Arena стала кращим заходом галузі у році, що минув. Чим плануєте дивувати цього року? Які найгарячіші тренди та новинки будуть представлені на конференції?

— Конференція – це наша гордість, а відповідне визнання ми отримуємо третій рік поспіль. На жаль, не можу відкрити жодного секрету щодо новинок і трендів, про які ви питаєте, адже ця інформація, відповідно до договірних умов, не має бути розголошеною. Принаймні до 1 березня. Але з упевненістю можу сказати, що ми знову здивуємо відвідувачів (Посміхається, — прим. авт.).

«На найближчі п’ять років ставимо перед собою досить високі цілі – прагнемо зробити IT Arena найбільшою технологічною подією Східної Європи»

Ми плануємо робити конференцію більш масштабною. Приміром, цього року до програми заходу додано стартап-стрім, буде реалізований також Startup Competition (конкурс, — прим. авт.). Очікується багато цікавих спікерів з-за кордону, які представлятимуть топові світові компанії. Звичайно, не обійдеться і без вечірок та фестивалю електронної музики Futureland Festival.

На найближчі п’ять років ставимо перед собою досить високі цілі – прагнемо зробити IT Arena найбільшою технологічною подією Східної Європи.

«На теренах Східної Європи я поки що не бачу якихось проектів, які могли б глобально змінити світ»

— Які українські стартами та винаходи, за вашими спостереженнями, на разі найкрутіші та найпрогресивніші?

— Знаєте, дуже важко вразити людину, яка щодня слідкує за розвитком технологій та здійснює моніторинг подій, котрі відбуваються в IT галузі. Ані в минулому, ані в цьому році не було таких українських стартапів та винаходів, які б змусили мене сказати «Wow!». Тому моя відповідь на питання буде досить стриманою: на теренах Східної Європи я поки що не бачу якихось проектів, які могли б глобально змінити світ. Більшість стартапів, які виникають в Україні, — це спроби щось змінити в побуті людей. При чому незначною мірою.

На жаль, ми не можемо похвалитися геніальними підприємцями типу Ілона Маска, які беруться за індустрію та докорінно її змінюють. Та я переконаний, що у нас все попереду.

— «Я люблю це покоління next, за їх романтизм. Вони чоткі, модні, спортивні і успішні. Немає не успішних міленіалів, бо немає стандартів успіху у мережевому світі. Кожен визначає свій успіх самостійно», — таким дописом ви поділилися зі своєю онлайн-аудиторією на сторінці у соціальній мережі. А у чому вбачаєте свій власний успіх та хто із покоління міленіалів вас надихає?

— Я надихаюсь не так людьми, як їх вчинками та ідеями. Адже люди мають властивість змінюватись, і такі зміни можуть розчаровувати. Тож я намагаюсь ситуативно запозичати усе найкраще від особистостей, якими цікавлюсь: слідкую за їх кейсами, новинами та прийнятими рішеннями. Таких людей приблизно зо два десятки, але конкретні прізвища називати не буду, бо сьогодні це – одні люди, а завтра – зовсім інші.

У мене все гаразд із самооцінкою, але успішною людиною я себе не вважаю. Можливо, коли приходжу на зустріч випускників, відчуття успішності виникає, але коли організовую тематичні конференції і залучаю цікавих особистостей з цілого світу до участі в них, — розумію, що до успішності мені ще дуже далеко (Сміється, — прим. авт.). Загалом, така категорія як успішність залежить від масштабу мислення людини.

Читайте по темі:
Цифровая жизнь после смерти: технологии, которые смогут сохранять личность в digital-форме

— Степане, чи любите ви планувати та будувати прогнози на майбутнє? Давайте уявімо IT галузь України років через п’ять… Якою вона буде?

— Я настільки нудна людина, що спланував усе своє життя наперед ще у школі. (Сміється, — прим. авт.). Спланував освіту, рік закінчення університету й одруження. Я навіть спланував, коли саме народиться моя перша дитина. Більше того – ледь не на 10 років уперед продумав питання отримання доходів, і цими фінансовими планами користуюся до сих пір.

Що стосується IT індустрії (не тільки української, а й світової), то на неї чекає масштабна трансформація. І у найближчі 10 років вона не закінчиться. Нові виклики та ідеї будуть пришвидшувати розвиток галузі. Якщо, приміром, в недалекому минулому актуальність IT технології могла тривати рік, то на разі це – півроку або квартал. Незабаром прийде час, коли актуальність технологій триватиме місяць.

Додам трохи цифр. За даними Європейської комісії (вищий орган виконавчої влади ЄС, — Прим. Авт.), у Євросоюзі до 2020-го року буде відкрито 900 тисяч вакансій у сфері високих інформаційних технологій, які потребуватимуть людського капіталу. Уявляєте, це багатомільярдний ринок праці, який не відбудеться, через те, що не буде фахівців! Тому нас чекають надзвичайно цікаві часи (посміхається, — прим. авт.). Та я думаю, що Україна від цього максимально виграє, а зміна підходів в освіті дозволить нам стати країною №1 в Європі за кількістю людського капіталу, зайнятого у галузі IT технологій. На разі кількість людей в Україні, які працюють в індустрії, сягає приблизно 120 тисяч. А прагнути потрібно до мільйонної позначки.

— Останнім часом міжнародні фінансові ринки переживають справжній криптобум. Як гадаєте, така тенденція буде зберігатися і надалі? Фінансове майбутнє – за криптовалютами?

— Коли тема криптовалют стала актуальною, я намагався в ній розібратися. Спілкувався з багатьма друзями, які задіяні у фінансовому і банківському секторах, технологічному бізнесі. Почувши від них достатньо стримані позиції відносно майбутнього криптовалют, я для себе зробив висновок, що такі валюти – це зростаюча бульбашка. Можливо, коли ринок криптовалют буде певним чином стандартизований і врегульований, з’являться зрозумілі і прозорі правил гри. На разі ж важко робити будь-які адекватні прогнози, адже це все більше схоже на лотерею.

— Після робочої поїздки до Польщі ви зазначили, що у цій державі працює надзвичайно багато українців. Займаючи низько кваліфіковані посади, вони заробляють до 25 тис грн. на місяць. Натомість, львівські заводи пропонують таким працівникам щонайбільше 7 тис грн. місячної зарплатні. Як повернути українців на Батьківщину?Чи реально це?

— Нещодавно мені на очі потрапили дані одного аналітичного звіту, згідно з якими населення нашої держави складає 30 мільйонів людей. Тобто за кілька останніх років ми збідніли на 18 мільйонів! В цій цифрі «лежить» і населення, яке ми втратили внаслідок трудової міграції. Це, безумовно, проблема. Україна раптом, у вимірі людського капіталу, стала менша за Польщу. Яким чином повернути людей? В першу чергу слід орієнтуватись на залучення інвестицій у перспективні сфери економіки, на гідні зарплати. Погодьтеся, якщо людина працює водієм Uber у Гданську і отримує зарплату у 2-3 рази вищу, ніж отримувала б в Україні на якомусь заводі, навряд чи вона повернеться.

— А як вирішити проблему еміграції висококваліфікованих кадрів? Зокрема, в IT галузі…

— В IT галузі, до речі, ситуація набагато краща, ніж в інших. Зокрема, якщо говорити про Львів, то ми не  тільки подолали ризики трудової міграції інженерів за кордон, а й отримали позитивний приріст: до Львова приїжджають висококваліфіковані працівники з інших міст, та навіть повертаються мігранти з Польщі. Адже заробітна плата IT фахівців в Україні та Польщі однакова, а подекуди навіть і більша (мається на увазі рівень зарплат програмістів у Львові, — прим. авт.). Який сенс людині залишатися в країні з високою вартістю життя, сплачувати величезні податки, якщо можна повернутись в Україну, отримувати аналогічну зарплатню і при цьому нести набагато менші витрати?

Тож, резюмуючи, скажу: вирішити проблему еміграції висококваліфікованих кадрів можна в першу чергу завдяки гідним зарплатам. Звичайно, є ще питання стосовно якості життя, прозорості правил гри на ринку. Але це вже зовсім інші категорії.

— До речі, саме про Львів кажуть як про місто з найвищим рівнем якості освіти в Україні. А до яких ВНЗ ви б порадили вступати українським випускникам? Який IT факультет у країні вважаєте найсильнішим?

— Впродовж останніх трьох років у Львові було створено 6 нових навчальних програм технологічного напрямку. Цим не може похизуватись жодне інше українське місто. Виділити один ВНЗ та один факультет не можу, озвучу кілька, на мій погляд, достойних варіантів. Раджу українським випускникам звернути увагу на:

— Computer Science Українського католицького університету;

— бакалаврські програми «Інтернет речей» та «Системи штучного інтелекту» Національного університету «Львівська політехніка»;

-Data Science&Intelligent Systems на факультеті електроніки Львівського національного університету імені Івана Франка.

-А також дві програми Data Science та Computer Science — факультет прикладної математики та інформатики

— Існує тренд, нібито сучасні інформаційні технології (у великій кількості) негативно впливають на якість роботи людини та її продуктивність, заважають зосередитись. Скільки часу кожного дня ви проводите за комп’ютерними гаджетами? Як не втратити зв’язок між реальним та віртуальним світом?

— Я не розділяю реальний та віртуальний світ, це все – одне ціле, а гаджетами користуюсь у режимі нон-стоп. Використання інформаційних технологій дає нам свободу, можливість бути присутнім у багатьох місцях одночасно, спілкуватись з людьми з різних куточків світу. Потрібно до цього призвичаїтись і використовувати технологічні можливості по максимуму. Ні в якому разі не варто відмежувати себе від сучасних IT технологій, так чинять лише люди з консервативним типом мислення, цим самим позбавляючи себе цієї технологічної переваги.

Читайте по темі:
Забудьте про IQ, в майбутньому буде важливий лише цифровий інтелект

— Як зацікавити школярів не просто грати у комп’ютерні ігри, а вивчати сучасні інформаційні технології?

— У комп’ютерні ігри грають всі, я і сам досі ними бавлюсь (Сміється, — прим. авт.). Інша справа – це дотримання розумного балансу між розвагами та корисним ефектом від таких ігр. Думаю, що сучасних дітей треба віддавати на  спеціалізовані курси – робототехніки, програмування, веб дизайну тощо. Аби діти вчились використовувати сучасні технологічні можливості таким чином, щоб в подальшому мати технологічну перевагу над іншими людьми.

«До кола друзів допускаю людей, яких вважаю розумними»

— Розкажіть про свій lifestyle: як починається ваш типовий день, чим захоплюєтесь, кого допускаєте до кола друзів?

— Кожен мій день починається зі спорту. Це фітнес, басейн, теніс. Прокидаюсь достатньо рано, о 6:00-6:30. Робочі дні – дуже насичені: зустрічі, skype конференції, закордонні поїздки… Раніше працював і у вихідні, але в цьому році прийняв для себе рішення, що суботній та недільний час буду присвячувати спілкуванню зі своєю сім’єю. До кола друзів допускаю людей, яких вважаю розумними. Від яких можна почути щось цікаве, чомусь повчитися. Дружу з тими, з ким співпадають життєві інтереси та цінності.

Слідкую за харчуванням, можна сказати, є навіть фанатиком здорового харчування, дотримуюсь веганської дієти. Часто подорожую Україною, мені подобається відкривати для себе нові її куточки. Обожнюю спілкуватися з цікавими особистостями, особливо із кола підприємців.

— До речі, у минулому році ви пройшли нелегкий шлях схуднення зі 110 до 83 кілограмів. Чим було продиктоване таке рішення та як воно змінило ваше життя?

— Через власний зовнішній вигляд ніколи не комплексував, адже розумію, що це не головне. Просто влітку минулого року прийняв рішення, що хочу бути здоровішим, змінитись візуально. Таке рішення виникло після спілкування з одним моїм знайомим, котрий є прихильником здорового способу життя, дотримується веганської дієти. Так от на моє питання «Навіщо ти це робиш?» він відповів, що хоче почувати себе у 60 років так само добре, як і у 30. Я задумався… Зрештою, треба планувати не тільки власну освіту, кар’єру і фінанси, а й фізичний стан здоров’я.

Після схуднення моє життя не змінилось кардинально, просто став відчувати себе більш упевнено.

— У якій сім’ї ви виросли?

— Я народився у невеличкому селі Баранівці Самбірського району Львівської області (орієнтовна кількість мешканців села складає 700 осіб, — прим. авт.). Моя мама працює вчителем української мови в школі, а тато – інженером на підприємстві. Молодша сестра займається власним бізнесом, у fashion індустрії.

Читайте по темі:
Украинский IT-гений Дмитрий Дубилет надеется жить вечно благодаря искусственному интеллекту

— Знаю, що інколи ви пересуваєтесь Львовом на самокаті.  Це своєрідний прояв свободи, піклування про навколишнє середовище міста?

— Ідеологічного підґрунтя немає, це просто зручно, швидко і комфортно. Ураховуючи, що моя робота не вимагає дотримання ділового дрес-коду, можу дозволити собі пересування на самокаті. Він завжди у мене в багажнику автомобіля і, доїжджаючи до центральної частини міста, дістаю цей вид транспорту і насолоджуюсь вільним від заторів пересуванням Львовом.

— На своїй сторінці у Facebook ви зазначили, що робота теперішнього покоління матиме безпосередній вплив на сучасних дітей. Що б ви хотіли залишити у спадок своїй доньці?

— Я би хотів передати своїй доньці власні знання і набутий досвід. Не знаю, як складеться життя надалі, можливо, я стану більш сентиментальний, але на разі мені б хотілося, щоб донька сама собі прокладала шлях у майбутнє. Я не хочу працювати на те, щоб забезпечувати свою дорослу дитину.

Переконаний, що дітям потрібно допомагати з освітою, стати для них підтримкою, ментором. Але аж ніяк не забезпечувати дітей фінансово, щоб не викривляти їх уявлення про те, як все працює в реальному світі.

Бизнес

Как выглядело резюме Стива Джобса за три года до того, как он основал Apple

Опубликовано

,

Аукционный дом RR Auction получил круглую сумму за интересный лот – резюме со-основателя компании Apple Стива Джобса, которое он составил в 18-летнем возрасте, когда бросил одно из самых престижных частных учебных заведений США. Резюме одного из самых выдающихся руководителей нашего времени было продано за 174 757 долларов.

Возможно, ценность данного раритета состояла в том, что одно из первых своих резюме Джобс заполнил с ошибками, позволив себе и несколько оригинальных ответов. Датирован документ 1973-м годом. Тогда Джобс только бросил колледж, где полтора года прогуливал пары, а еще перед этим шесть месяцев их посещал. В документе Стив указал своим профилем английскую литературу, а колледж Reeds — в графе «образование», пишет Ithere.

Читайте по теме 
Компания Apple спровоцировала дефицит в Калифорнии

Как отмечается, весь список личных качеств и чеснот Джобса уместился на одной странице. Будущий миллиардер не стал заполнять раздел относительно предыдущих работ, а на вопрос относительности возможности доступа к транспорту написал «возможен, но маловероятен».

В графе с навыками Стив указал дизайн, техника, калькулятор и компьютер. Среди специальных навыков можно видеть «инженер дизайна и техники», а также «электроника».

Читайте по теме 
Идеи вокруг тебя: топ-8 историй успеха, которые нужно знать каждому стартаперу

История умалчивает, помогло ли это резюме Джобсу устроиться на работу, но вскоре Стивен получил должность в Atari. Что было дальше, как и путь и самого Джобаса и Apple, всем известно.

Читать дальше

Персоны

Стержень, который не сломать: 7 историй украинских параолимпийцев

Опубликовано

,

На 12-й зимней Паралимпиаде, которая в эти дни проходит в Пхенчхане, Украина собирается выиграть медальный зачет и, судя по результатам половины соревновательной программы, имеет для этого все шансы. Всего в активе нашей команды по состоянию на 14 марта 16 завоеванных наград – пять золотых, четыре серебряных и семь бронзовых. Впрочем, суть даже не в победах и достижениях.

Да, эти спортсмены едут побеждать и искренне обижаются, когда их соревнования воспринимают менее серьезно, чем олимпийские. Вместе с тем, очевидно другое: эти люди достойны уважения вне зависимости от того, какие места они занимают. Уже хотя бы потому, что нашли в себе мужество побороть серьезные проблемы со здоровьем, и ежедневно работать, не щадя себя. Несомненно, им переносить нагрузки в несколько раз сложнее в сравнении с людьми, у которых видимых проблем со здоровьем нет.

Киевлянин Иван Ошаров, который занимает в сноубординге далекие от лидерских позиции, четыре года назад на Паралимпиаде в Сочи выступал, превозмогая страшную боль, на обезбаливающих. Обычный человек в таких обстоятельствах банально сдался бы. Но Иван борется все 36 лет своей жизни. Главную победу он добыл вне зависимости от занимаемых на соревнованиях мест. Когда Ошарову было 12 лет, врачи поставили ему страшный диагноз – саркома Юинга. Эту болезнь принято считать неизлечимой. Но Иван выжил, ценой ампутации ноги. Поборов недуг, не опустил рук, а уже более 20-ти лет занимается спортом.

Читайте по теме:
ТСН и Ярмак создали трогательный клип в поддержку украинских параолимпийцев

Юлия Батенкова-Бауман, самая титулованная в составе украинской команды спортсменка, в Пхенчхан поехала, имея за плечами три Паралимпиады и 13 наград в лыжных гонках и биатлоне – 9 серебряных и 4 бронзовых. Да, в Корею Юлия отправлялась в надежде, что ей удастся выиграть такое желанное «золото». Но по состоянию на сейчас сделать этого не удавалось. Причиной тому – простуда, не позволявшая Батенковой-Бауман выступить на полную силу.

Юлия – человек трагической судьбы. До восьми лет она в родном Симферополе занималась гимнастикой. А в 1991-м жизнь перевернулась из-за страшного ДТП, которое забрало у девочки маму и брата. Сама Юля потеряла руку. Возможность заниматься спортом привнесло в жизни смысл.

Каждый спортсмен – отдельная впечатляющая история. 39-летний харьковчанин Виталий Лукьяненко в Пхенчхане стал уже пятикратным чемпионом Паралимпиад. Эта Паралимпиада – шестая в жизни Виталия. Он самый опытный в составе украинской команды. Из предыдущих Паралимпийских игр украинец привез восемь медалей, из которых четыре – золотые. Лукьяненко соревнуется среди спортсменов, имеющих проблемы со зрением. Тем не менее, лыжной трассой биатлонист передвигается ловко и уверенно. Настолько, что случайный прохожий и не заметил бы каких-то недостатков. Но Виталию, как и остальным плохо видящим атлетам, помогает передвигаться спортсмен-гайд, сопровождающий по трассе.

Читайте по теме:
Олимпиада-2018: герои Игр в Пхенчхане, или Что осталось за кадром

Проблемы со зрением у Лукьяненко с детства. Лыжными гонками он увлекался со школы, еще когда жил в Сумах. Тогда попал в команду со здоровыми лыжниками. Выполнил взрослый разряд, собирался бороться за новые вершины, но проблемы со зрением продиктовали свои условия. Виталию пришлось перейти в паралимпийский спорт. «Врач сказал мне: если занимаюсь спортом, то улучшается кровоснабжение мозга, и зрение не падает. Я имел проблемы с травмами, с коленями и спиной, приходилось делать паузы в тренировках. Возможно, из-за этого зрение и ухудшилось» — считает Лукьяненко, занимающийся спортом уже более 30-ти лет.

Тернопольчанин Тарас Радь в свою очередь в украинской команде самый молодой. Ему всего 18. Любовь к спорту парню привил старший брат. С ранних лет Тарас вел активный образ жизни. Но в 14-ть случилось практически непоправимое. Тарас повредил ногу. Казалось, ничего страшного, однако рану медики не лечили должным образом. Началось заражение. Как следствие – ампутация ниже колена. Несмотря на операцию, в том же 2014-м парень вернулся в спорт – сначала просто тренировался для себя, играл в настольный теннис, а затем начал посещать учебный центр для людей с ограниченными возможностями. Кроме лыж, биатлона, Тарас занимался велоспортом и плаванием.

Пробившись в паралимпийскую сборную, Радь мог завоевать медаль в дебютной биатлонной гонке, но стал в ней четвертым. Впрочем, парень не расстроился и в следующем старте компенсировал неудачу с лихвой – «золото». Его в условиях сумасшедшего ветра тернопольчанин выиграл благодаря главному своему козырю – точной стрельбе. Об этом качестве Тараса неоднократно говорили и эксперты, и он сам. В гонке на 12,5 км было всего двое спортсменов, закрывших все мишени – Радь и 37-летний американец Даниэль Кноссен, выигравший «серебро».

Полюбила спорт с раннего детства и харьковчанка Оксана Шишкова. Девчонкой она была очень энергичной, занималась одновременно акробатической гимнастикой и кунг-фу. Однако с десяти лет у Оксаны начало катастрофически падать зрение. Предпринять врачам не получалось ничего и, учитывая особенности выше упомянутых видов спорта, занятия Шишковой пришлось прекратить. Однако тренеры увидели в девчонке задатки, и пригласили ее в секцию биатлона и лыжных гонок. Кроме того, в летнюю пору Оксана тренируется как легкоатлетка и футболистка. Но все же главные ее успехи связаны с зимой. Четыре года назад на Паралимпиаде в Сочи Шишкова выиграла четыре «бронзы», а выступления в Пхенчхане начала с двух серебряных наград. Высшая ступень пьедестала оставалась недостижимой вплоть до 13 марта, когда состоялась биатлонная гонка на десять километров. Победив в ней, Оксана наконец осуществила свою главную мечту.

В прямом понимании выстрадал свое первое «золото» и 28-летний николаевец Максим Яровой, у которого в Сочи было два серебра и бронза. В 14-летнем возрасте Максим в селе упал с моста на насыпь получив тяжелую травму – перелом позвоночника. Перенес две сложные операции. Последние 14 лет Яровой передвигается в инвалидной коляске. В 2010 году Максим проходил реабилитацию в Крыму. Его жизнь изменила встреча с паралимпийцем Александром Васютинским.

«Александр предложил мне заниматься лыжами. Сказал тогда, что видит, что я активный. Подумал, как это так – в коляске и лыжами заниматься. Не знал, что это возможно. Он мне показал видео. Сначала тренировался с ним, потом начал приезжать на сборы в Западный реабилитационный центр, во Львовскую область. И так потихоньку пошло. Мне понравилось», — рассказывает Яровой.

Читайте по теме:
650 сотрудников отработали за своего коллегу-вдовца на полтора года отпуска, чтобы он ухаживал за сыном, больным лейкемией

Самым сложным в начале тренировок было научиться держать равновесие, выезжать на подъемы, но с каждым занятием у Максима получалось лучше и лучше. Тренер сначала приезжал к нему домой, поддерживали парня родители. Чем больше занимался, тем больше спорт его затягивал. Благодаря спорту он стал уверенным в себе, спокойным, стал увереннее общаться с людьми. Хотя признается, что после травмы был замкнутым.

Поскольку у Максима травмирована спина, ему сложнее всего преодолевать на трассах подъемы. Собственно, рельефность корейских трасс пугала, однако Яровой с трудностями справился блестяще, завоевав «золото» на 15-километровой дистанции в лыжных гонках.

Еще одну золотую медаль выиграл 23-летний Игорь Рептюх. Парень вырос в селе Гурбинцы на Черниговщине. Как и все сельские ребята, с ранних лет помогал родителям по хозяйству. Однако произошло несчастье. В пять лет после несчастного случая Игорь потерял все пять пальцев левой руки. Тем не менее, рос полноценным ребенком, в школе больше всего любил историю и физкультуру, хорошо бегал. Заметив в ребенке потенциал, тренеры предложили Рептюху перебраться в областной центр и тренироваться полноценно. Поначалу против выступали мама и тетя, желавшие устроить ребенка на учебу в педучилище. Поменяли мнение женщины лишь после того, как увидели условия, в каких будет жить Игорь.

Парень делал успехи и, завоевав паралимпийскую лицензию, в Пхенчхане выиграл уже две награды – золото в лыжных гонках на 20 километров и бронзу в биатлонном спринте.

Впрочем, сил и энергии у Рептюха – хоть отбавляй. На достигнутом он останавливаться не собирался.

Читать дальше

Образование

Прощание с неповторимым: 20 удивительных фактов о Стивене Хокинге

Опубликовано

,

В среду, 14 марта, на 77-м году жизни скончался знаменитый британский физик, автор нескольких важных открытий, один из самых известных современных ученых и популяризаторов науки Стивен Хокинг. Человек, справившийся со страшной болезнью, отец троих детей, великий экспериментатор и теоретик, написавший несколько десятков книг – PROMAN собрал интересные факты о выдающемся ученом.

Будущий ученый плохо учился в школе, получая в основном средние оценки. Однако, он настолько хотел поступить в Оксфорд, оплачивать учебу в котором у его родителей не было возможностей, что сдал вступительный экзамен с невероятно высоким результатом, заработав таким образом стипендию.

Учась в Окфсорде, Стивен входил в университетскую команду по гребле. Правда, сам за весла не садился, занимая роль рулевого, контролировавшего направление и темп.

Страшную болезнь — боковой амиотрофический склероз, который врачи диагностировали у него в 1963 году. Причем, по их прогнозам, ученый должен был прожить не более 2-3 лет. В 1985 году Хокинг перенес воспаление легких, после чего утратил способность говорить. Друзья подарили ему синтезатор речи, который был установлен в его коляске.

«Я стараюсь вести как можно более обычную жизнь, а не думать о своем состоянии или сожалеть о том, что мешает мне что-то делать, — говорил ученый. — Мне повезло, что моя болезнь прогрессировала медленнее, чем обычно, но это свидетельствует о том, что никогда не нужно терять надежду».

Со своей будущей супругой – Джейн – Стивен познакомился через общих друзей на одной из вечеринок в 1962-м году. Несмотря на страшный диагноз ученого, девушка не бросила Хокинга, более того, в 1965-м Стивен и Джейн сыграли свадьбу. В 1995-м году супруги развелись, а через некоторое время Хокинг женился на своей сиделке – Элейн Мейсон, но их брак распался в 2006-м году.

У Хокинга осталось трое детей – Люси, Роберт и Тим. «Мы глубоко скорбим о смерти отца. Он был великим ученым и необыкновенным человеком, чья работа и наследие будут жить в течение многих лет. Его мужество и настойчивость вместе с его неповторимым чувством юмора вдохновляли людей по всему миру. Мы будем всегда скучать по нему», — с таким заявлением выступили дети Стивена после его смерти.

Состояние Хокинга на данный момент оценивается в несколько десятков миллионов долларов. При этом, все свои деньги ученый заработал, занимаясь исключительно наукой.

Читайте по теме 
9 самых умных мужчин в истории человечества

Один из самых забавных фактов биографии ученого – проигрыш им пари на «свою тему». Хокинг поспорил с американским физиком-теоретиком Джоном Прескиллом, заявив, что «черные дыры» излучают энергию, которая потом в них и теряется. Свою неправоту Стивен признал через много лет.

Несмотря на страшный недуг, Хокинг на себе испробовал невесомость, приняв участие в полете на специальном самолете, моделирующем это состояние, в апреле 2007 года.

Ученый был известной медиа-персоной. Кроме участия в различных ТВ-шоу и документальных проектах, он также появлялся в нескольких эпизодах сериалов «Симпсоны», «Звездный путь» и «Теория Большого взрыва». А еще не раз снимался в рекламе.

Хокинг возглавлял проект, направленный на поиск жизни на других планетах. Ученые под руководством Стивена сканировали миллионы планеты, пытаясь найти там признаки существования жизни. Сам же Хокинг предупреждал, что «если жизнь на других планетах будет найдена, мы должны опасаться ответа».

О жизни Хокинга был снят художественный фильм, вышедший на экраны в 2014-м году – «Теория всего». Британский актер Эдди Редмэйн, сыгравший роль ученого, получил «Оскар».

В 2016-м году Хокинг сделал предположение, что цивилизации на Земле осталось существовать около 1000 лет. По его словам, единственный вариант спасения – найти другую планету, на которой можно будет жить.

Ученый, как и многие другие его коллеги, опасался создания искусственного интеллекта. По его словам, это может усугубить проблемы, связанные с потерей традиционных рабочих мест. Кроме того, по мнению Хокинга, людям нужно мировое правительство, чтобы остановить рост ИИ. Правда, как признавался сам Стивен, такой шаг может привести к тирании.

Несмотря на все свои заслуги и открытия, а также множество различных наград разных стран и организаций, больше десятка различных ученых степеней, Хокинг так и не получил Нобелевскую премию.

Зато он больше тридцати лет был Лукасовским профессором Кембриджского университета, получив именную профессорскую должность (в числе его дальних предшественников, к примеру, Исаак Ньютон).

Исследования Хокинга не очень приветствовала церковь. Так, в 1981-м, когда ученый встречался с Папой, последний высказал ему свое неодобрение подходу Стивена к зарождению Вселенной. Как рассказывал Хокинг, Папа не возражал против его исследования, однако советовал не слишком сильно вдаваться в Большой взрыв, потому что это «момент творения», а потому дело божие.

Самой большой загадкой в мире Хокинг считал женщин. «Они всегда остаются загадкой даже для меня, хотя я имею докторскую степень в физике», — говорил ученый.

За свою жизнь Хокинг написал несколько десятков книг, но в череду научных изданий «затесались» и несколько детских. В 2007 году Стивен и его дочь Люси  вместе написали «Секретный ключ Джорджа ко Вселенной». Вторая часть книги вышла в 2009 году под названием «Космическая охота Джорджа за сокровищами».

Стивен Хокинг был сторонником эвтаназии – добровольного ухода из жизни после принятия решения смертельно больным пациентом.

Хокинг был атеистом, и даже выступал против преподавания в школе теории, которая говорила об искусственном появлении Вселенной.

Читать дальше
Реклама

Trending

Все материалы сайта и журнала PROMAN Ukraine защищены украинскими и международными законами о соблюдении авторских прав. Любое использование материалов журнала возможно лишь после согласования с редакцией. При использовании материалов с сайта proman.com.ua прямая открытая гиперссылка на ресурс не ниже второго абзаца текста обязательна