Обсяг міжнародних резервів Національного банку на сьогодні становить близько $25 млрд., яких понад $16 млрд. – це чисті резерви (без урахування кредиту МВФ). Цей обсяг є достатнім для згладжування коливань валютного курсу за допомогою інтервенцій Національного банку. Про це виданню PROMAN розповів член Ради НБУ Василь Фурман.
“Дійсно, за 3 тижні від початку обмежувальних заходів у зв’язку з поширенням коронавірусу на території України обсяг чистих інтервенцій на продаж становив майже $2.2 млрд, проте вже з початку квітня Національний банк більше викуповує валюти в резерви, аніж продає. Позитивне сальдо купівлі-продажу з 30.03 до 10.04 становило понад $600 млн”, – каже він.
За словами чиновника, загалом, з початку року резерви зменшились лише на $935 млн. або менш ніж на 4%. “Тому хочу заспокоїти – резервів на сьогодні є достатньо для стабілізації ситуації на ринку”, – додає він.
Фурман також додає, що с початку квітня обсяги продажу валюти клієнтами перевищують купівлю на суму близько $40 млн. на день. А курс гривні до долару США у квітні, як на міжбанківському, так і готівковому ринках знаходиться у діапазоні 27-28 гривень за долар США. Це може свідчити про те, що ринок перебуває у збалансованому стані.
Щодо впливу економічної ситуації в Україні і світі
Фурман каже, що у період карантину на курс гривні діятимуть різноспрямовані фактори.
За його словами, з одногу боку, обмежувальні заходи певною мірою стримують експортну активність вітчизняних підприємств, зокрема, через логістичні ускладнення через посилений контроль на кордонах (і не лише зі сторони України, але й інших країн). Також повернення в Україну трудових мігрантів свідчить про те, що обсяг надходжень валюти в країну за цим каналом у 2020 році буде меншим, ніж минулого року (понад 12 млрд. у 2019 р.).
З іншого боку, через скорочення внутрішнього споживання, імпорт товарів скоротиться, так само як і обсяг витрат на туристичні мандрівки.
“Варто також зауважити, що світові ціни на енергоносії, чистим імпортером яких є Україна знизилися в середньому на 60% порівняно з минулим роком. Натомість ціни на сталь та залізну руду, які експортує Україна, знизилися лише на 10-20%, а на продукцію сільського господарства (галузь № 1 в Україні за обсягом експортної виручки) – навіть зросли (напраклад, пшениця за рік – на 22%)”, – додає експерт.
На що чекати українській економіці у 2020 році?
Член ради НБУ каже, що від того, наскільки швидко світ зможе стабілізувати ситуацію з поширенням коронавірусу, залежить відкриття кордонів та відновлення потоків товарів і послуг між країнами. На сьогодні вже є дані про уповільнення поширення вірусу, проте немає гарантії, що не відбудеться нового сплеску його поширення пізніше.
Читайте по темі:
McKinsey спрогнозировал, когда восстановится экономика в мире
McKinsey спрогнозировал, когда восстановится экономика в мире
“Проте нам, як державі, не потрібно пасивно спостерігати за розвитком подій у зв’язку з коронавірусом, адже і до нього економіка України демонструвала ознаки погіршення ділової активності, зокрема у сфері промислового виробництва. Зараз до цих проблем додалися труднощі зі збалансуванням державного бюджету, який в значній мірі взяв на себе тягар з мінімізації наслідків пандемії”, – каже експерт.
Про дефолт
Фурман зазначає, що про дефолт держави за зовнішніми або внутрішніми боргами на сьогодні мова не йде. Проте проблема з фінансуванням Уряду дійсно є, і полягає вона у достатності джерел фінансування та його вартості.
“Тому, на мою думку, спираючись на сьогоднішню стабільність на ринку, нам потрібно якомога швидше впроваджувати програми, які задекларовані Урядом з підтримки населення та бізнесу у кризовий період. Для забезпечення достатності ресурсів для їх фінансування потрібно якомога швидше відновлювати співробітництво з міжнародними офіційними кредиторами, що окрім прямого фінансового ефекту, дозволить спростити та здешевити розміщення державних боргових цінних паперів на внутрішньому та зовнішньому ринках”, – фіналізує він.
Нагадаємо, інвестори назвали 4 сценарії виходу з кризи.