Виконуюча обов’язки міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун – один із найбільш обговорюваних останнім часом вітчизняних чиновників. Вона не лише наважилася кинути виклик «фармацевтичній мафії», прагнучи реформувати українську медицину, а й проводить своєрідний лікбез, руйнуючи радянські медичні міфи.
Зважаючи на складність завдання, Супрун працює у неймовірному часовому цейтноті, а відшукати шпарину у щільному графіку «в.о.» міністра надзвичайно складно. Але підтверджуючи реноме реформаторки та новаторки, Супрун намагається підтримувати нові напрацювання у медичній сфері та фахівців, які прагнуть змінити існуючий в Україні стан речей. Саме тому Уляна стала гостею IForum – заходу, що об’єднав близько 12 тисяч учасників та чи не всіх представників інтелектуальної еліти країни. Саме Супрун вручила нагороди фіналістам першого конкурсу біомедичних стартапів MBioS Challenge, які презентували публіці свої винаходи у сфері медицини, біології та охорони здоров’я, а згодом знайшла кілька хвилин на міні-інтерв’ю PROMAN Ukraine.
– Останнім часом ви, як в.о. Міністра охорони здоров’я України, відчуваєте шквал негативу й критики, мали місце навіть особисті погрози… Чи не виникало бажання все кинути, на все плюнути й написати заяву про відставку? Що вас мотивує залишатися на посаді?
– Незважаючи на численні негативні публікації в пресі, в моїй роботі все ж таки набагато більше позитиву. За останні три тижні близько півтора мільйони людей обрали своїх лікарів, записалися до нової електронної системи охорони здоров’я. Я виїжджаю в регіони, спілкуюся з багатьма лікарями, й це мене мотивує. Приміром нещодавно, під час робочої поїздки до Лондона, в аеропорту «Бориспіль» до мене підійшов лікар зі словами: «Сорок років я працюю сімейним лікарем, але вперше відчуваю, що щось дійсно змінюється».
ЗМІ часто пишуть негативні речі, однак, якщо подивитися на правдиву статистику, то можна побачити, що людей, які підтримують медичну реформу, набагато більше, ніж тих, хто її критикує. До того ж, критика має бути конструктивною, повинні пропонуватися конкретні ідеї й нове бачення (медичної реформи, – Ред.). Натомість дійшло до того, що мають місце особисті атаки. Адже коли нема чого сказати по суті, атакують персональні речі… Але це є наратив, який на разі розвивається проти реформ в цілому та проти медичної реформи зокрема. Ми повинні змінити цей наратив, показувати, що країна розвивається, що ми покращуємо життя наших громадян. Ми маємо дуже великий потенціал, а тих, хто не хоче цього бачити, потрібно просто ігнорувати.
– Пані Уляно, розкажіть детальніше про нову систему фінансування лікарень та формування зарплатні медиків?
– Сьогодні Кабміном прийнято постанову, відповідно до якої ставка (тариф) кожного пацієнта, який є на первинній ланці медичної реформи, складає 370 гривень. Якщо ж в сім’ї є мала дитина чи дитина-підліток, то до вказаної ставки застосовуватимуться певні коефіцієнти – три та півтори ставки відповідно. Побачимо, як це запрацює на первинній ланці реформи – там, де є сімейні лікарі. З наступного року зміни торкнуться вторинної ланки, а вже у 2020-му році ми будемо переходити на нове фінансування лікарень. А це вже більш складне питання. Адже якщо мова йде про сімейного лікаря, то ми розуміємо, що це 15-20 надаваних послуг, а коли справа стосується лікарень, то слід розуміти, що послуги є комплексними. Тут треба співставити зарплату лікаря і медсестри, вартість всіх ліків, витратні матеріали, комуналку, закласти витрати на розвиток лікарні…
Читайте по темі
Нова порція лайфхаків від міністра: Уляна Супрун дала 6 корисних порад трудоголікам
Можу сказати, що формула, за якою розраховуватиметься фінансування лікарень, вже існує, і відповідний документ затверджено Кабміном. І в цьому, і в наступному році декотрі лікарні стануть пілотними лікарнями. Ми будемо прораховувати, скільки реально коштів потрібно на їх фінансування, аби мати змогу бачити реальну картину й надавати правдивий тариф фінансування таких установ. Зазначені пілотні лікарні будуть не лише в Києві, а в різних регіонах України.
– Що скажете з приводу того, що лікарі перестануть бути доступними для українців? Я маю на увазі зміну процедури виклику лікаря додому. Чи правда, що така можливість скасується у найближчій перспективі?
– Це – фейкова новина, яка постійно повторюється в пресі. Краще звернутися або до сайту МОЗ, або до моєї сторінки у Facebook, тобто до першоджерела інформації. Що стосується виклику лікаря додому, то насправді лікар буде вирішувати зі своїм пацієнтом, чи є необхідність їхати до нього додому. Що відбувалось дотепер? «Хтось» подзвонив до реєстратури амбулаторії, «якась» адміністратор записала ім’я й прізвище пацієнта, його адресу, і лікар мав їхати за цим викликом. Однак, людина, яка є реєстратором, не є лікарем, а отже – не розуміє, чи є реальна потреба у такому виклику, чи вона відсутня.
Замість цього, лікарі будуть напряму спілкуватися зі своїми пацієнтами. Якщо вони зможуть дати їм відповідні поради телефоном, вони зроблять це телефоном. Якщо ситуація є такою, що пацієнт може сам приїхати до лікаря, він має це зробити. Якщо ж проблема пацієнта потребує виклику лікаря, звісно, він приїде. Тобто пацієнт разом з лікарем прийматимуть рішення, чи є нагальна потреба у виклику фахівця додому. Саме пацієнт з лікарем, без участі чи то адміністратора, чи то міністерства, що видає накази, вирішуватимуть дане питання. Це правильно, адже у взаємовідносинах «лікар-пацієнт» як одній, так і іншій стороні надається більше прав і більше автономії. Ми відходимо від системи, за якої держава контролює кожний крок, який робить лікар і пацієнт.