Здоровье
Генеральне клітинне прибирання: генетик поділилась трюками, як запустити в організмі процес самоочищення
Український генетик Катя Дробот поділилась порадами, як примусити організм самоочищуватись на внутрішньоклітинному рівні.
Про аутофагію та те, чому людям потрібно голодувати хоча б раз у тиждень, експерт пояснює в колонці для проекту Myhelix.
Пам’ятаєте, як у 90-х роках телебачення лякало «шлаками», а у газетах деінде з’являлися об’яви «Проведу чистку організму. Швидко. Недорого»? Дехто наївно вівся, адже всім хотілося безболісно позбутися токсинів і шлаків, повернути здоров’я та молодість із мінімальними зусиллями. Тепер шлаки відійшли в минуле, на зміну їм прийшли детокс-дієти, вітамінні смузі, соки та впевненість у беззаперечній користі величезного об’єму випитої води. На щастя, є науково підтверджений спосіб оновити тіло на клітинному рівні. Полягає він у запуску аутофагії. У цій статті розберемося, що це таке та як це використати на користь собі.
«Аутофагія — це процес, за якого клітини себе частково перетравлюють. У такий спосіб вони отримують ресурси для відновлення та подальшого функціонування. Завдяки аутофагії ми ефективно позбуваємося дефектних частин та зупиняємо ріст злоякісних новоутворень»
Що таке аутофагія?
Аутофагія — це процес, за якого клітини себе частково перетравлюють. У такий спосіб вони отримують ресурси для відновлення та подальшого функціонування. Аутофагія є механізмом адаптації клітин до важких умов. Коли поживних речовин, що надходять ззовні, в організмі стає недостатньо, клітина віддає трохи своїх органел і макромолекул на «переробку». Це дозволяє отримати найнеобхідніший матеріал для синтезу нових білків, нуклеїнових кислот, вуглеводів і ліпідів. Такий ресайкл є частиною життєдіяльності всіх здорових клітин у звичайних умовах. Завдяки аутофагії ми ефективно позбуваємося дефектних частин та зупиняємо ріст злоякісних новоутворень. З віком процеси аутофагії сповільнюються, але є декілька трюків, які спонукають клітини позбуватися сміття і водночас борються із запаленнями та відтягують старіння.
Читайте по теме:
Эра ДНК: генетик Дарья Лосева о биохакинге, жизни до 120 лет и особенностях генов украинцев
Пояснюємо «на пальцях», як регулюється аутофагія
Аутофагія регулюється сотнями генів та білків, але головними гравцями цього процесу є білки mTOR (target of rapamycin, мішень рапаміцину) та IGF (ІФР, інсуліновий фактор росту). Вони відключають процеси аутофагії як непотрібні, коли організм отримує достатньо поживних речовин і живе на широку ногу. Суттєво на процеси аутофагії впливає надходження вуглеводів, які переважають у раціоні людини. Саме вуглеводи спричинюють продукцію інсуліну і активацію інсуліноподібного фактору росту IGF. Активований IGF стимулює mTOR, а той запускає у клітині цілий каскад реакцій, що перешкоджають аутофагії. Продукція IGF є чутливою до надходження вуглеводів, а mTOR активується амінокислотами, складовими білка. Особливе значення відіграють метіонін, лейцин, аспарагін, які містяться у білку тваринного походження. Вчені підтвердили це в експерименті на мишах. Виявилося, що лабораторні миші, яких перевели на низькобілкову дієту, живуть у 1,5 раза довше за своїх родичів, раціон яких багатий на білок. Справа у тому, що постійна стимуляція IGF і mTOR сприяє запаленням, знижує чутливість до інсуліну та підвищує ризик розвитку старечих захворювань шляхом зниження аутофагії. Тому дієта, багата на вуглеводи та білок, сприяє атеросклерозу, остеопорозу, діабету, нейродегенеративним та онкологічним захворюванням.
«З віком аутофагія згасає, і експерименти показують, що для старих організмів обмеження в їжі вже не є таким дієвим, як для молодих»
Чорний бік аутофагії
З віком аутофагія згасає, і експерименти показують, що для старих організмів обмеження в їжі вже не є таким дієвим, як для молодих. Більше того, німецькі вчені продемонстрували, що вимкнення деяких ключових генів аутофагії подовжує життя нематод пост-репродуктивного віку. У молодих нематодах аутофагія працює справно, що є життєво важливим для досягнення зрілості, але після завершення репродуктивного періоду вона починає збоїти та стимулює процес старіння. Тому коли аутофагія починає дестабілізуватися, щоб уникнути негативних наслідків, її краще вимкнути (особливо якщо ви нематода). Поки що на людях це не доведено.
Читайте по теме:
Почему вы не можете сбросить вес. Диетолог назвала 10 неочевидных врагов похудения
Прискорення аутофагії
Голодування, певно, є найбільш відомим та доведеним способом індукування аутофагії. Помірне голодування не лишень не шкодить, а й дозволяє організму позбуватися старих запасів і таким чином стимулює оновлення й омолодження. Однак голод, навіть легкий, більшість жителів розвинутих країн відчувають рідко, через це, щоб запустити оновлення тіла, тепер доводиться докладати свідомих зусиль. Чи знаєте ви людей, які дотримувалися дієти і жодного разу не зірвалися? Ми — ні. Одним із «лайтових» варіантів голодування є відмова від їжі раз на тиждень протягом 24-36 годин (вживати можна тільки воду). Також можна організувати своє харчування так, щоб сніданок був пізнім, а вечеря ранньою. Тоді більша частина голодування припадатиме на ніч, що допоможе уникнути душевних страждань. Коротке 16-годинне обмеження теж матиме позитивний ефект, якщо буде проводитися регулярно. Це заохочує організм перетравлювати внутрішньоклітинне сміття.
Обмеження споживання калорій, або фастинг, є різновидом голодування. Полягає цей спосіб у тому, що пару разів на тиждень добовий калораж обмежується до 500-600 ккал. Цього можна досягнути завдяки вживанню сирих овочів. Вони низькокалорійні, багаті на клітковину, майже не містять білків та метіоніну. Окрім того, такі овочі мають низький глікемічний індекс, тобто не викликають стрімкого підвищення рівня інсуліну. Усе це не приводить в дію молекулярні механізми, що перешкоджають процесам аутофагії. Особливо витривалі можуть спробувати хронічно обмежувати калорійність харчування на 30%. Дещо схожий ефект мають різні види постів. Раніше ми писали про користь православного посту, а також про те, які рослинні олії обирати замість тваринних жирів.
Деякі лікарські речовини також стимулюють аутофагію. Найвідоміші з них — рапаміцин, метформін та спермідин. Усі вони частково блокують mTOR. Відносно нещодавно біоінформатикам вдалося підібрати схожі за структурою речовини, які теж можуть стимулювати аутофагію подібним чином. Наприклад, близькими міметиками метформіну є алантоїн і гінзенозід, а для рапаміціну — галат епігаллокатехін і ізоліквірітігенін, а також вітаферин — для обох препаратів.
Читайте по теме:
Прерывистое голодание – самая популярная диета омоложения: как худеют и защищаются от рака звезды Голливуда
До харчових інгредієнтів, які доказово індукують аутофагію у культурах клітин людини, слід віднести кофеїн, ресвератрол, куркумин та ніацин (вітамін В3). Інша речовина, яка за природою є дисахаридом грибів — трегалоза — стимулює внутрішньоклітинне прибирання незалежним від mTOR шляхом. На жаль, цей цукор не є ефективним при пероральному застосуванні, оскільки він погано абсорбується і легко розщеплюється у кишківнику. Однак є роботи, які демонструють ефективність застосування трегалози локально: у складі крапель для очей або як протектор шкіри від дії ультрафіолету. Багато з перелічених сполук також проявляють протиракову активність.
На окрему увагу заслуговує кокаїн. Він також є індуктором аутофагії. Вчені Школи медицини університету Джонса Хопкінса проводять цікаве порівняння: якщо клітина — це хатнє господарство, що постійно генерує сміття, а аутофагія — це прибирання, то кокаїн змушує хазяїна викинути дійсно важливі речі. Прийом кокаїну призводить до занадто інтенсивної аутофагії та запалення. Оскільки концентрація кокаїну зазвичай є вищою у мозку, ніж у крові, через це у першу чергу страждають нервові клітини.
Cпорт є ще одним зі способів наближення до довголіття. Про користь помірних фізичних навантажень годі й казати! Серед їх переваг краще самопочуття, поліпшення пам’яті та сповільнення старіння. American heart association рекомендує 150 хв помірних або 75 інтенсивних фізичних навантажень для здоров’я серця. Тому 30 хв фізичних вправ на день уже повертають тих, хто їх робить, на шлях до довголіття. Інтенсивні та тривалі аеробні тренування посилюють аутофагію. Цей ефект було показано на багатьох тваринах, а також і для людей.
В експерименті на гризунах було показано, що тривалі тренування запускають аутофагію у мозку. Така аутофагія запобігає нейродегенеративним процесам. Вчені вважають, що при хворобі Паркінсона відбувається порушення аутофагії, тому нервові клітини накопичують ненормальні білкові утворення — тільця Леві. Моторні навички та когнітивні здібності хворих на Паркінсона частково відновлюються через декілька місяців, якщо вони приймають ліки, що стимулюють аутофагію.
Погана новина для культуристів: для росту м’язів необхідна активація mTOR і, відповідно, затримка аутофагії. Це пов’язано з тим, що mTOR стимулює клітинний ріст та підвищує анаболічні процеси. Саме тому у раціоні тих, хто хоче «наростити» м’язи, переважають білки та вуглеводи, а прийоми їжі здійснюються часто і невеличкими порціями. Це все сприяє постійній роботі mTOR та переводить аутофагію у режим очікування.
То що ж перешкоджає процесам аутофагії?
Основний гальмуючий фактор — це їжа. Перш за все, аутофагію відтягують вуглеводи. Цукри з високим глікемічним індексом стрімко підвищують рівень інсуліну в крові, який активує ІФР. Тому бажано не нехтувати клітковиною, продукти з якою перетравлюються довше і не сприяють надмірній продукції інсуліну.
По-друге, білки у нашому раціоні, особливо ті, що багаті на амінокислоти з бічними ланцюгами, такі як метіонін та лейцин. Такі білки притаманні продуктам тваринного походження.
Ворогом аутофагії також є часті перекуси, які, як уже зазначалося, тримають mTOR та IGF у стані бойової готовності. Тим, хто має намір жити довго, радимо не піддаватися бажанню щось «перехопити».
Ну і, звичайно, пасивний спосіб життя. Після робочого дня за комп’ютером краще не проводьте вечори у ліжечку. Ті, хто веде пасивний спосіб життя, швидше познайомляться з нейродегенеративними хворобами (Паркінсона, Альцгеймера), системними запаленнями та атеросклерозом. Доведено, що аутофагія є ключовою для контролю запалення. Нездатні до аутофагії пацюки, яких спеціально створюють у лабораторіях, є гладкішими, сонливішими за нормальних щурів, мають підвищений рівень холестерину та порушення нервової діяльності.
«А ті, хто не бажає собі такого майбутнього, пам’ятайте, що чистота всередині клітини — запорука здоров’я. Однак не зловживайте аутофагією, це теж нездорово»
А ті, хто не бажає собі такого майбутнього, пам’ятайте, що чистота всередині клітини — запорука здоров’я. Однак не зловживайте аутофагією, це теж нездорово. Перш ніж приймати радикальні рішення, поспілкуйтеся з лікарем. Якщо оберете голодування, то слідкуйте за своїм індексом маси тіла, він не має бути нижчим за 18,5. Дотримання низькокалорійних дієт може зберегти здоров’я тих, хто слідкує за збалансованістю раціону. Всі макронутрієнти, вітаміни та мінерали мають надходити з їжею. Та найголовніше: попри беззаперечну користь аутофагії, її в жодному разі не слід сприймати як ліки. Цей процес може слугувати профілактикою патологічних станів, але не є їх лікуванням.
Якщо бажаєте одного дня відсвяткувати 120-річчя, поважайте свій організм та експериментуйте обережно!
Здоровье
Японские ученые раскрыли уникальные свойства воды
Исследователи пришли к заключению, что особенность воды обусловливается пропорциональностью целого ряда фазовых положений. Исследователи считают, что существует зависимость вязкости воды от ее микроскопических структур.Это данные эксперимента ученых Токийского университета. Свои выводы специалисты изложили в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences.
Исследователями была разработана модель, представлявшая воду как двухфазную систему. Первая фаза подразумевала хаотичность молекул с высоким потенциалом вращения, — вторая, напротив, упорядоченность. Наблюдение за моделью помогло специалистам сделать вывод о том, что именно взаимодействие этих фаз обеспечивает воде качества жидкости, пишет «МедикФорум».
Читайте по теме
Парадоксальное открытие: алкоголь признали главным «санитаром» мозга
Конкретно от соотношения двух фазовых состояний зависят свойства молекул воды, установили ученые. Чем активнее осуществляется такое межфазовое взаимодействие, тем интенсивнее становится энергетический потенциал тетраэдрических оболочек, которые образуются вокруг каждой молекулы.
В практическом плане такое понимание структуры воды, как отметили сами исследователи, поможет в производстве эффективных фильтров для воды.
Ранее медики отмечали, что, несмотря на призывы пить больше воды, люди должны внимательно относиться к существующим нормативам потребления жидкости, иначе возникают серьезные риски для здоровья и жизни. Особенно важно не пить много воды во время заболеваний.
Здоровье
«Венеция» внутри: ученые нашли новый орган в теле человека, который важен в борьбе с раком
Врачи из США объявили о необычном открытии — ранее неизвестном внутреннем органе человека. Это даст возможность не только объяснить как растут раковые опухоли, и но и поможет ускорить создание лекарства от одной из самых страшных болезней нашего времени, считают эксперты.
Находка в теории может изменить преставление об устройстве наших тел и дать ответ на один из главных вопросов современной медицины — как эффективно бороться с раком. Результаты исследования были опубликованы в журнале Scientific Reports во вторник, пишет «360».
САМЫЙ БОЛЬШОЙ И САМЫЙ НЕЗАМЕТНЫЙ
Хотя орган находился у всех на виду, нашли его почти случайно. Ученые исследовали свойства соединительной ткани в кишечно-желудочном тракте. Для этих целей, было взято 13 образцов данных клеток у пациентов одной из больниц Нью-Йорка.
Читайте по теме
Эксперты рассказали, какие бананы могут стать причиной рака
Доктор Нил Тейзе и его коллеги изучили полученные образцы с помощью сверхмощного микроскопа, который был усилен за счет особой технологии — лазера с конфокальными зеркалами. Чтобы рассмотреть малейшие детали, они также ввели внутрь клеток флуоресцентную жидкость-краситель. Результат был самым неожиданным -жидкость помогла врачам разглядеть сеть микроскопических каналов.
Эти микроструктуры являются частью интерстиция — грубо говоря, подложки, выстилающей наши внутренние органы. Оказалось, что эта ткань не плотная, как считалось ранее, а состоит из множества пустот.
Пойдя дальше и исследовав интерстиций в других местах, в том числе, внутри пазух носа, медики установили, что его устройство везде одинаково. Находящиеся внутри него, полости связаны грандиозной сетью каналов, через которые может проходить до 1/5 всей жидкости в организме.
Специалисты полагают, что обнаружить раньше эту внутричеловеческую «Венецию» мешал стандартный подход к изучению тканей. Обычно под микроскоп попадают уже обезвоженные образцы, далекие от состояния в котором действительно находятся органы в живом человеческом теле.
Читайте по теме
Ученые назвали 5 продуктов, которые спасут мужчин от рака
По мнению доктора Тейзе, научная работа доказывает, что интерстиций можно считать полноценным органом. Если это так — то этот орган больше чем кожа. Именно она, на данный момент, считается самым большим органом человека — площадь кожи у взрослого человека достигает 16% от массы тела. Интерстиций по весу эквивалентен 10 литрам жидкости и соответствует примерно 20% от массы тела.
«КАНАЛ» ДЛЯ РАКОВЫХ КЛЕТОК
Мнение медицинского сообщества разделилось — ряд врачей сочли, что говорить о самостоятельном органе все-таки нельзя, как, допустим, никто не называет органом систему кровеносных сосудов человека. Однако важность открытия все равно велика — открытая учеными сеть микроканалов работает как «водопровод», по которому жидкость перемещается внутри нашего организма.
Интерстиций может работать как защитный механизм, защищающий наши внутренние органы от механических повреждений, но крайне интересна другая его функция. По этим незаметным трубочкам внутри нас могут распространяться опухолевые клетки — страшные раковые убийцы.
Читайте по теме
Растворимый кофе может вызывать рак – ученые
Как известно, человек почти на 70% состоит из жидкости. Две трети этой жидкости находится внутри наших клеток, другая треть исследована только частично. Существование отдельной системы для ее переноса и объясняет почему раковые опухоли быстро растут — их метастазы путешествуют по этим «тайным ходам», беспрепятственно проникая в самые удаленные уголки тела. Если ученым удастся доказать распространение метастаз по такому маршруту — появится возможность создать новую линейку эффективных препараторов для борьбы с раком.
Здоровье
Ученые назвали основные факторы, влияющие на потерю волос
Наследственное облысение – сложно объяснимый процесс, но популярное ранее утверждение, что в этом «виновна» только ваша мать, в корне неверно. Ученые доказали, что шансы на потерю волос определяются сложным геном ваших родителей, а также некоторыми факторами окружающей среды.
На протяжении многих лет, люди верили в миф, что гены, провоцирующие мужское облысение, передаются от матери к сыну на ее Х-хромосоме. Говорилось, чтобы спрогнозировать состояние своих волос в обозримом будущем, мужчине достаточно просто взглянуть на головы родственников своей матери.
Читайте по теме
Ученые назвали новый признак приближающихся проблем с сердцем у мужчин
Но правда, по словам врачей, состоит в том, что ваши родители в равной степени «виновны» в том, что вы столкнулись с проблемой облысения. «Чтобы оценить ваши шансы на выпадение волос, посмотрите на всех родственников в семьях ваших матери и отца», — говорит врач отделения дерматологии клиники Майо Дэвид Дэвис.
На сегодняшний момент, ученые все еще не могут точно определить, какие именно гены влияют на потерю или сохранение волос. Однако, есть веские основания предполагать, что свой «вклад» в этот процесс вносят обе половины вашей семьи. Кроме того, у женщин – две Х-хромосомы, что затрудняет получение точных прогнозов относительно ваших перспектив в плане сохранения волос.
Научный термин, объясняющий облысение — андрогенная алопеция (заболевание, обусловленное нарушением гормонального фона в организме, а именно повышением уровня андрогенов — мужских половых гормонов — в результате чего возникает усиленное выпадение волос). Если у вас есть эта проблема, вы не одиноки: примерно половина всех взрослых людей частично теряет волосы к 40 годам.
Читайте по теме
Ученые назвали секрет здоровья, который должны знать все люди с проблемами почек
Средний срок жизни волос на голове – от двух до трех лет. Затем их заменяют новые. Когда волосы выпадают и не заменяются, или же заменяются более тонкими, тогда и запускается процесс облысения.
Пока неизвестны конкретные факторы, определяющие потеряете вы свои волосы или нет. Ученые предполагают, что облысение – генетическая проблема, которая вызвана изменениями ваших половых гормонов.
В ходе одного из недавних исследований, результаты которого были опубликованы в этом году, было высказано предположение, что люди теряют свои волосы, поскольку концентрация одного полового гормона (дигидротестостерона) увеличивается в тканях на голове. Этот гормон приводит к тому, что волосы становятся тоньше и даже перестают расти из фолликулов. Данное открытие, если оно подтвердится, может стать ключевым механизмом по решению этой проблемы. Но ученые все еще не очень уверены, насколько это работает.
Кроме этого, не стоит забывать и о здоровом образе жизни. В результате исследования, в ходе которого было осмотрено более 3 100 пациентов, ученые обнаружили, что употребление алкоголя или курение также могут влиять на потерю волос.
Читайте по теме
Ученые рассказали, почему мужчинам нужно обязательно есть базилик
Все эти факторы частично объясняют, почему даже при современном уровне медицины и технологий так сложно создать по-настоящему действенный метод лечения этой проблемы, хотя, вне всякого сомнения, тот, кто придумает это средство, получит «святой грааль». Пока что есть всего несколько подтвержденных
До тех пор есть только пара препаратов, которые сражаются с облысением или замедляют сам процесс –Rogaine и Propecia. А тем, кто сталкивался с этой проблемой, нужно принять действенную стратегию: социологические исследования показывают, что большинство считает мужчин с наголо обритыми головами более мужественными и сильными.
-
Образование2 месяца назад
Как поступить в 10 вузов США и учиться в Гарварде с дочерью Обамы: история Георгия Солодко
-
Woman3 месяца назад
Психолог рассказал, с какими женами мужчины добиваются успеха, а с какими деградируют
-
Наука2 месяца назад
Теория невероятностей: украинка открыла научный способ просчитать свои взлеты и падения
-
Woman2 месяца назад
Украинская художница заработала тысячи долларов, создавая уникальные энергетические картины
-
Здоровье3 месяца назад
Как начать таять на глазах: названы 6 лучших способов ускорить метаболизм
-
Здоровье3 месяца назад
Эксперты из США рассказали, когда мобильные телефоны вызывают опухоли
-
Лайфстайл3 месяца назад
Гуру астрологии Оскар Хофман о будущем Украины, особенностях Трампа и превратностях судьбы
-
Здоровье4 месяца назад
Известный нейробиолог рассказал в Киеве, как силой мысли можно остановить рак и старение