Тепліша погода змушує задуматися про те, чи може літо уповільнити поширення спалаху коронавируса. PROMAN дізнавався, що про це говорить наука.
У той час як більш тепла погода зазвичай зупиняє щорічний сезон грипу в помірних зонах, один тільки клімат не зупинить пандемію COVID-19, що охопила майже кожну частину земної кулі. Зокрема, кількість спалахів в спекотній і сонячній Бразилії та Єгипті тільки зростає.
Проте, останні дані про те, як сонячне світло, вологість і вуличний бриз впливають на вірус, дають підстави для оптимізму, що літо може уповільнити поширення.
Респіраторні інфекції, такі як грип і застуда, слідують сезонним моделям в помірних регіонах. Умови навколишнього середовища, включаючи холодну погоду, низьку вологість в приміщенні і проведення більшої кількості часу в будинках, можуть прискорити поширення епідемії.
Фактичні дані про вплив погоди на новий вірус неоднозначні. Одне дослідження з 221 китайського міста показало, що температура, вологість і денне світло не впливають на швидкість поширення.
Два інших дослідження виявили ефект, який зв’язали з більш високими температурами і з більш повільною передачею в таких місцях, як Філіппіни, Австралія і Бразилія.
«У північній півкулі може спостерігатися зниження кількості нових випадків COVID-19 влітку і повторна поява протягом зими», – кажуть автори іншого дослідження 117 країн, в якому було встановлено, що збільшення відстані на одну широту від екватора на 1 градус пов’язано з зі збільшенням на 2,6% випадків.
Глава програми із надзвичайних ситуацій Всесвітньої організації охорони здоров’я Майк Райан попередив: «Ми не можемо покладатися на очікування того, що сезон або температура стануть відповіддю в поширенні хвороби».
Чому респіраторні захворювання поширюються по-різному влітку і взимку?
«Причина, по якій холодна погода, як передбачається, викликає поширення кашлю, застуди і грипу, полягає в тому, що холодне повітря викликає роздратування в носових проходах і дихальних шляхах, що робить нас більш вразливими до вірусної інфекції», – сказав Саймон Кларк, експерт з клітинної мікробіології.
Зимова погода, як правило, спонукає людей проводити більше часу в приміщенні.
У лабораторії, коли температура і вологість підвищуються, частки коронавируса на поверхнях швидше втрачають здатність заражати людей – і особливо швидко інактивуються при впливі сонячного світла, виявили дослідники з уряду США.
Експерти вважають, що людям, як і раніше корисно часто мити руки, займатися дистанціюванням і влітку носити маску. У той час як вірусні частинки, що кашляє або видихає заражена людина, будуть розсіюватися швидше на відкритому повітрі, одне дослідження показало, що легкий вітерець може переносити краплі слини до 6 м.
Що ще може уповільнити вірус?
Вітамін D: Дослідники з’ясовують, чи впливають рівні вітаміну D в крові людей на те, наскільки вони вразливі до зараження новим коронавірусом або наскільки вони хворіють. Велика частина вітаміну D в організмі виробляється від впливу сонячного світла на шкіру.
Читайте по темі: Організм зможе виявити та захиститися від коронавірусу: вчені
Пилок. Дослідження, проведене в Нідерландах з приводу всіх «грипоподібних» захворювань, включаючи COVID-19, в останні роки показує, що концентрації пилку є найкращим предиктором трендів респіраторних захворювань, більше ніж сонячне світло. Хмари пилку діють як повітряні фільтри, затримуючи вірусні частинки, а пилок активує імунні реакції навіть у людей без явної алергії.
Дослідження показало, що грипоподібні хвороби почала зменшуватися, коли пилок в повітрі досягав 610 зерен на кубічний метр, типовий рівень з ранньої весни до жовтня в більшості середніх широт.